Reflexní oděvy - třídy 1, 2 a 3: Co to znamená a kdy ho použít?

Reflexní oděv je typ osobní ochranné výbavy, který slouží k zvýšení viditelnosti pracovníků v různých podmínkách. Podle normy EN ISO 20471 se reflexní oděvy dělí do tří tříd podle stupně rizika a minimální plochy nápadných a reflexních materiálů.

Třída 1 je nejnižší třída reflexního oděvu a je určena pro pracovníky s nízkým rizikem nehody. Uplatnění najde v osobních autech, reflexní oblečení třídy 1 je však vhodné i na motorku nebo kolo. Využít ho mohou také řidiči z povolání nebo kurýři. Reflexní oblečení v této třídě musí mít nejméně 0,14 m2 fluorescenčního materiálu a 0,1 m2 reflexního materiálu.

Třída 2 je střední třída reflexního oděvu a je určena pro pracovníky s vyšším rizikem nehody. Patří sem například dělníci na silnicích s rychlostmi do 60 km/h, železničáři nebo lesáci. Reflexní oblečení v této třídě musí mít nejméně 0,5 m2 fluorescenčního materiálu a 0,13 m2 reflexního materiálu.

Třída 3 je nejvyšší třída reflexního oděvu a je určena pro pracovníky s nejvyšším rizikem nehody. Sem spadají například dělníci na silnicích s rychlostmi nad 60 km/h, hasiči nebo policisté. Reflexní oblečení v této třídě musí mít nejméně 0,8 m2 fluorescenčního materiálu a 0,2 m2 reflexního materiálu.

Reflexní oděv by měl být vybrán podle typu činnosti a místa práce. Zaměstnavatel by měl stanovit stupeň rizika pro každou situaci a zajistit odpovídající ochranu svých zaměstnanců. Reflexní oděv by také měl být správné velikosti, čistý a nepoškozený.


Přečtěte si také: Co je reflexní oblečení a jak zvýšit viditelnost na silnici nebo ve tmě?